Podsumowanie dożynek w Porębie

Sołtys Poręby Gabriela Januszewska wraz z radą sołecką, pragną złożyć serdeczne podziękowania wszystkim mieszkańcom Poręby, którzy przyczynili się do przygotowania tego ważnego wydarzenia w historii naszej wsi! Serdeczne Bóg zapłać dla koła Gospodyń Wiejskich, rolników sołectwa i ich rodzin, sponsorom oraz przedstawicielom miasta Pszczyna za wybranie Poręby jako gospodarza tegorocznych dożynek gminnych.

„Pięknie przystrojona wieś, przygotowany teren pod imprezę oraz duża frekwencja – jednym słowem Poręba nie zawiodła. Wieś była odpowiedzialna za organizację tegorocznych gminnych dożynek.” Tak podsumowała nas cała gmina!

Wydawało się, że poranny deszcz może zakłócić przebieg uroczystości. Jeszcze po godz. 14.00 w trakcie korowodu, który z kościoła szedł w kierunku boiska sportowego, padało. Później było już znacznie lepiej.

Oczywiście obrzędy Święta Plonów rozpoczęto od tradycyjnego przekazania chleba, który został wypieczony z tegorocznych zbiorów. Starostowie dożynek, Barbara Białas i Marek Goraus przekazali go na ręce burmistrza Dariusza Skrobola oraz radnego Stanisława Gorausa.

– Moment przekazania chleba jest zawsze momentem bardzo emocjonalnym. Obiecuję, razem z członkami rady miasta, że od lat staramy się dzielić ten chleb sprawiedliwie – powiedział burmistrz Dariusz Skrobol, który był pod wrażeniem ogromnego zaangażowania mieszkańców Poręby.

W trakcie uroczystości wręczono nagrody w konkursie „Rolnik Gminy Pszczyna”. Otrzymali je:

Kategoria produkcji zwierzęcej – Alicja Żmij z Brzeźc

Kategoria produkcji roślinnej i zwierzęcej ex aequo – Krystyna i Grzegorz Waleczek ze Studzionki oraz Piotr Śmieja z Ćwiklic

Kategoria działy specjalne produkcji rolnej – Joanna i Damian Figołuszka z Jankowic

Dożynki były okazją do tego, aby Wyróżnione wyróżnić koła gospodyń wiejskich, które od lat pomagają przy organizacji dożynek.

Burmistrz wręczył również nagrodę specjalną. Trafiła ona do Marioli i Brunona Masnych, uczestników ogólnopolskiego konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.